Tak jo, pro zaznamenání příběhů jsem si vymyslela formát rozhovoru. Ale trochu mi nedošlo, že budu hned na začátku dělat rozhovor sama se sebou😊. Nevadí, zkusíme to.
Hned v úvodu se nabízí otázka na letošní neobvyklé počasí. Jak to zvládají květiny?
Letos je to jednoduše řečeno jaro naruby. Nejdřív relativně mírná zima, pak rychlé oteplení a nyní zase mrazy. Květiny tím samozřejmě trpí. Tulipánky jsem nejprve přemlouvala, aby ještě vydržely chvíli v zemi, pak aby ještě trochu poporostly, než úplně rozkvetou, a pak jsem je zase prosila, aby nerozkvetly všechny najednou a my je stihli sklidit. Teď držím pěsti pivoňkám, aby zvládly noční mrazíky a rozkvetly, protože těch poupátek mají opravdu hodně. Navíc na políčku máme letos velké množství vody, takže ta sklizeň jarních květin není taková, jak jsme zvyklí, nicméně i to je zemědělství. Příroda a její rozmary jsou součástí našeho podnikání.
Vysvětlíš nám nějak rozumně, jak se to stalo, že ses z celkem úspěšné manažerky stala květinářkou v holinách?
Na začátku všeho byla malá holka, která běhala na chalupě po louce, trhala kytky a vyráběla z nich kytice. Milovala to, i když jí všichni říkali, že to je škoda, že ty kytky hned zvadnou. Pak přišla škola, sport, další studium a ona na to trochu zapomněla. Pilně studovala, pracovala, založila rodinu, „dělala kariéru“. A když už pak nebylo kam stoupat výš, vzpomněla si na květiny…. A začala znovu od začátku. Je to dost rozumné vysvětlení?😊
Já sem tu otázku prostě musím dát, protože se na to ptá fakt hodně lidí. Proč se farma jmenuje Plší květ? Jsi markeťačka, opravdu tě nenapadlo nic lepšího?
Žijeme v malinké obci jménem Plch. Když jsme začali stavět náš současný dům, pojmenovali jsme ho Plší dům, přišlo nám to krásné, výstižné a roztomilé. No a když jsem zakládala farmu a přemýšlela nad názvem, můj muž úplně samozřejmě řekl Plší květ. A bylo to😊. Chvíli jsem se s tím prala, jestli nezvolit nějaký elegantnější název, ale pak jsem si ho nechala. Patří prostě k nám, k naší vesničce, která je sice malinká, ale skvělá a moc fajn se nám tu žije.
Zpátky k zemědělství. Mít květinovou farmu zní hodně romanticky, co tě na pěstování kytek nejvíc překvapilo?
Upřímně fakt jsem nečekala, že je to taková dřina. S kytkami je spojená velká spousta ruční práce. Málokterá činnost se dá zvládnout mechanizací. Snad ve velikých provozech ano, ale v malém musíte vysévat, sázet, plít, sklízet prostě ručně. Přála jsem si po letech v kanceláři být zase venku, to se mi splnilo na 100%. Když je krásné počasí, je to paráda. Ale jsou i dny, kdy bych se s radostí do té kanceláře šla zase na chvíli ohřát😊
Stále mám pocit, že se s tím oborem teprve seznamuju, takže každý rok mě překvapuje něco jiného. Letos třeba ta voda, která nám během pár dní zaplavila pole, loni zase množství slimáků, které zaútočilo na naše cínie. Že uslyším, jak chroupou listy, to jsem fakt nečekala.
Poslední otázka na závěr, nejoblíbenější kytka?
Nejvíc mám ráda ty luční, chrpy, černuchy, řimbaby, lupiny. Miluju tu barevnost. Moje kytice nebývají uhlazeně elegantní. Naopak. Ráda kombinuju různé druhy květin, plodů, větviček. Používá se pro to označení boho styl, ale ke mně spíš sedí výraz hippie (v tom nejlepším smyslu samozřejmě😊). (lc)
farma Plší květ
Lenka Cvejnová
Plch 55, Plch 533 45
Copyright © 2024 Sproki s.r.o. - všechna práva vyhrazena
Powered by GoDaddy
"Sušenky" alias cookies jsou soubory, které používáme k vyhodnocení návštěvnosti webu. Podle nich stránky vylepšujeme, aby byly pro vás přehledné a srozumitelné. Souhlasíte s tím, že je používáme?